درمان منییر گوش

درمان منییر با طب سوزنی + تجربه بیمار

منییر، اختلال شنوایی ناخوشایندی است که زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. صداهای وز وز مداوم و آزاردهنده ای که فرد مبتلا به منییر تجربه می کند، می تواند باعث ایجاد استرس، اضطراب، بی خوابی و کاهش کیفیت زندگی شود.

آیا به دنبال درمانی طبیعی و بدون عوارض جانبی برای منییر هستید؟ با طب سوزنی ما به شما کمک می‌کنیم تا به راحتی از این مشکل خلاص شوید.

طب سوزنی برای درمان منییر گوش مؤثر است و بیماران احساس کاهش گیجی و پر بودن گوش خود را پس از انجام این روش درمانی می کنند. برای بهبودی کامل، باید همراه با داروها و دستورات پزشک نیز استفاده شود. این روش درمانی بدون درد است و پس از چند جلسه نتایج شگفت انگیزی به دست می آید.

بیماری منییر گوش چیست؟

بیماری منییر گوش یک بیماری مربوط به قسمت میانی گوش است که در اثر تجمع مایعات گوش پدید می‌آید. این بیماری در واقع بر اساس شدت و میزان پیشرفت می‌تواند مشکلات زیادی را برا فرد بیمار به وجود آورد که در صورت عدم توجه به آن در آینده سبب افت شنوایی در وی خواهد شد. علائم این بیماری از فردی به فرد دیگر مختلف است و نیازی هم نیست که فرد تمامی علائم را باهم داشته باشد. در کل سرگیجه شایع‌ترین علامت ابتلا به این بیماری است. شما در ادامه می‌توانید سایر علائم شایع این بیماری را مشاهده کنید.

آیا بیماری منیر خطرناک است؟ چه عوارضی دارد؟

این بیماری نوعی بیماری پیشرفت کننده است و در صورت عدم درمان ممکن است باعث از دست دادن دائمی شنوایی شود. همچنین سرگیجه های زیاد موقه بلند شدن، تاری دید، حالت تهوع خصوصا در اوایل روز را دربر دارد.

بیماری منیر یک بیماری ژنتیکی نادر است که باعث اختلال در عملکرد کبد و سیستم عصبی می‌شود. این بیماری در اکثر موارد در کودکان و نوجوانان شروع می‌شود و ممکن است با علائمی مانند افزایش حجم کبد، جلوگیری از جریان صفرا، درد شکمی، عدم توانایی در تمرکز، اختلال در حرکت و تشنج همراه باشد.

اگرچه بیماری منیر می‌تواند عوارض جدی در  زندگی‌ داشته باشد، اما با تشخیص و درمان به موقع می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و بهبودی بیماری را تسریع کرد. بنابراین، شناخت علائم و درمان به موقع از اهمیت بالایی برخوردار است.

منییر

احساس گیجی در بیماری منییر

احساس گیجی نسبت به سرگیجه در افراد کمتری بروز پیدا می‌کند. احساس گیجی ممکن است در هنگام رانندگی، راه رفتن، ورزش و…برای شما ایجاد شود. به همین دلیل اگر دائما احساس گیجی می‌کنید حتما تحت نظر پزشک باشید.

کاهش میزان شنوایی از علائم بیماری منییر گوش

کاهش میزان شنوایی از دیگر علائم منییر گوش است و در صورت بروز باعث نگرانی بسیار زیاد بیماران می‌شود. در اغلب موارد این بیماری فقط یک گوش را درگیر می‌کند و بیماران دچار کری و یا ناشنوایی کامل نخواهند شد اما اگر تحت درمان قرار نگیرند به مرور زمان ممکن است شنوایی یک گوش خود را کاملا از دست دهند اما اگر تحت نظر پزشک باشند حتما پس از مدتی حملات شنوایی آن‌ها کمتر شده و می‌توانند مجدد به حالت اولیه و سالم خود بازگردند.

احساس فشار در گوش از دیگر عوارض بیماری منییر گوش

یکی از مواردی که بیماران مداوم از آن شکایت می‌کنند احساس پر بودن یا فشار در گوش است. که این مورد نیز در اکثر بیماران مانند احساس سرگیجه بروز پیدا می‌کند.

علت بروز بیماری منییر گوش چیست؟

بیماری منییر گوش می‌تواند از علل‌های مختلفی پدید آمده باشد و حدودا برای مردان و زنان به یک اندازه احتمال ابتلا وجود دارد. از دلایل ابتلا به بیماری منییر گوش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استرس
 • مصرف دخانیات
 • میگرن‌های طولانی مدت
 • اعتیاد به الکل
 • عفونت‌های ویروسی
 • ژنتیک و…

موارد بالا تنها بخشی از دلایل ابتلا به این بیماری است و قطعا دلایل مختلف زیادی وجود دارد که یک فرد به چنین بیماری مبتلا می‌شود.

آیا راهی برای درمان منییر بدون دارو وجود دارد؟

خوشبختانه پاسخ مثبت است! روش هایی مانند طب سوزنی پیشرفته، فیزیوتراپی، طب سنتی، رژیم غذایی، مدیریت استرس  خیلی تاثیر گذار هستند

روش‌های درمانی بیماری منییر گوش مختلف است که یکی از بهترین راه‌های برای درمان منیر گوش با طب سوزنی است. این روش نسبت به سایر روش‌ها زود بازده‌تر بوده و سبب بهبودی کامل بیماران می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل در ارتباط با درمان قطعی منییر گوش با طب سوزنی با شما عزیزان صحبت کنیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

منییر اختلالی شنوایی است که باعث ایجاد صداهای وز وز مداوم در یک یا هر دو گوش می شود. این صداهای وز وز معمولاً زنگ مانند، سوت مانند یا پر سر و صدا هستند و می توانند بسیار آزاردهنده باشند.

بیماران مبتلا به منییر اغلب صداهایی مانند زنگ تلفن، جریان آب، صدای باد، زوزه و… را تجربه می کنند. این صداهای مزاحم ممکن است مداوم باشند یا به صورت حمله ای و برای مدت کوتاهی ظاهر شوند. در برخی افراد، شدت این صداها در طول شبانه روز تغییر می کند.

علاوه بر صداهای وز وز، منییر می تواند با علائم دیگری مانند احساس فشار در گوش، سرگیجه و اختلال تعادل نیز همراه باشد. این علائم می توانند تمرکز و خواب فرد را به شدت تحت تأثیر قرار دهند. در نتیجه، کیفیت زندگی بیماران مبتلا به منییر بطور قابل توجهی کاهش می یابد.

به طور کلی طب سوزنی می تواند روش درمانی خوبی برای منییر باشد، اما مزایا و معایبی هم دارد:

بهترین روش درمان منییر بدون دارو

منییریا به عنوان یکی از بیماری‌های ناشی از عدم تعادل هورمونی در زنان، درمان آن نیازمند رویکردی چند جانبه است. علاوه بر مصرف داروهای مختلف، رعایت تغذیه سالم، ورزش منظم و کاهش استرس نیز در درمان منییریا بسیار مهم هستند.

 درمان بیماری منییر از طریق کاهش عوامل خطری مانند چربی خون و فشار خون، انجام طب سونی منییر، تنظیم شدن رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم انجام می‌شود.

همچنین، برخی تکنیک‌های تنفسی و روان‌شناسی می‌تواند بهبود وضعیت بیمار را در این بیماری ارتقا دهد. در نتیجه، درمان منییریا به دو روش دارویی و غیردارویی انجام می‌شود و انجام تغییرات سبک زندگی و مراقبت از سلامت جسمی و روانی می‌تواند بهبود قابل توجهی در وضعیت بیمار ایجاد کند.

درمان قطعی منییر
درمان قطعی منییر

درمان قطعی منییر با طب سوزنی

بیماری منییر گوش در حال حاضر در طب نوین درمان کامل ندارد اما با روش‌های مختلف و دستگاه‌های کاربردی سعی می‌کنند تا اثرات این بیماری را کمتر کنند. بیشتر افراد هنگام مراجعه به پزشکان برای درمان قطعی منییر گوش معمولا مجبور به مصرف دارو و عمل‌های جراحی می‌شوند که تا حدودی نیز می‌تواند این بیماری را درمان کند اما به طور کلی سبب بهبودی کامل نمی‌شود.

در روش درمان منییر با طب سوزنی متخصص طب سوزنی با قرار دادن سوزن روی نقاط خاصی از اطراف گوش، سبب تحریک و فعالیت مخچه و قسمت‌های مرتبط از تالاموس می‌شود و همین امر در دراز مدت می‌تواند سبب بروز درمان قطعی منییر گوش با طب سوزنی شود. با انجام طب سوزنی و ترشح مواد مختلف التهاب ناحیه گوش کاهش پیدا کرده و به مرور باعث بهبود علائم گیجی و سرگیجه در افراد بیمار می‌شود.

تجربه بیمارانی که از طب سوزنی برای درمان منییر استفاده کرده‌اند

در طبق آمار اعلام شده از یک سایت معتبر آمریکایی نشان می‌دهد که 90 درصد افراد پس از پیگیری‌های جدی و حضور مستمر در جلسات طب سوزنی، توانسته اند از شر این بیماری خلاص شوند. این بیماران اظهار داشته اند که پس از انجام طب سوزنی در ناحیه گوش خود، بلافاصله احساس پر بودن گوش و کیپ بودن آن از بین رفته و اثرات گیجی آن‌ها نیز به مرور کمتر شده است.
البته این بیماران در کنار استفاده از طب سوزنی برای درمان منییر گوش از داروها و دستورات پزشک نیز پیروی کرند تا با استفاده از علم و دانش هر دو متخصص بتوانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. موردی که برای بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفته اند بسیار جالب بود مدت زمان کمی بوده برای هر جلسه طی می‌شد همچنین برخی از آن‌ها به دلیل این که این روش درمان بدون هیچ گونه درد و ناراحتی است اظهار قدردانی کردند.
در انتها افرادی که به طور مرتب و طبق دستور متخصص جلسات طب سوزنی خود را انجام دادند و در کنار آن نیز نکاتی که باید در طول درمان به آن توجه کنند را رعایت کردند پس از مدتی کوتاهی شاهد نتایج شگفت انگیزی شدند.

به طور کلی طب سوزنی می تواند روش درمانی خوبی برای منییر باشد، اما مزایا و معایبی هم دارد:

مزایای درمان منیر با طب سوزنی

 • کاهش التهاب و بهبود جریان خون به مغز
 • کاهش استرس و اضطراب
 • بهبود خواب و تمرکز
 • کاهش دردهای عضلانی و سردرد مرتبط با منییر
 • روشی نسبتا ایمن و بدون عوارض شدید
 • هزینه پایین تر نسبت به سایر روش ها

معایب درمان منیر با طب سوزنی

 • نیاز به تکرار جلسات برای ادامه اثربخشی (حداقل 15 الی 25 جلسه)
 • خطر عفونت و آسیب در صورت انجام نادرست توسط معالج
 • عدم تحمل درد ناشی از سوزن توسط برخی افراد البته درد ریز هنگام فرو کردن سوزن رو همراه دارد

نکاتی که در حین دوران درمان طب سوزنی باید رعایت کنید

یک سری نکات ساده اما مهم در ارتباط با درمان منییر گوش با طب سوزنی وجود دارد که شما با رعایت آن‌ها می‌توانید خیلی سریع‌تر پروسه درمانی خود را طی کنید. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با این نکات آن‌ها را طور خلاصه بیان کرده‌ایم:

مصرف غذا و مایعات برای نتیجه درمان منییر گوش با طب سوزنی

باید سعی کنید در طول دوره درمان در روز تنوع غذایی خود را کاهش دهید و مواد غذایی را مصرف کنید که مقدار انرژی و مایعات آن یکسان باشد.

عدم مصرف نوشیدنی‌هایی با قند بالا در دوره درمان منییر گوش

نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، انرژی زا، آبمیوه‌های صنعتی و…به دلیل داشتن قند و کالری بالا می‌تواند تاثیر منفی بر روی روند درمان منیر گوش داشته باشد.

کاهش مصرف نمک

مصرف زیاد نمک باعث افزایش تجمع مایعات شده و طبع تاثیر بسیار منفی بر روی روند درمان این بیماری خواهد داشت. پس سعی کنید غذاهای خود را با حداقل نمک طبخ کنید.

پرهیز از مصرف تنباکو

قلیان و تنباکو جز دیگر مواردی هستند که شما باید حتما برای همیشه با آنها خداحافظی کنید زیرا دخانیات جریان خون رسانی به گوش را مختل کرده و باعث تشدید بیماری منییر گوش می‌شود.

قیمت درمان قطعی منییر گوش با طب سوزنی

برای درمان منییر گوش با طب سوزنی نمی‌توان از بیان یک عدد دقیق استفاده کرد زیرا برای تعیین قیمت نهایی در این درمان باید شما ابتدا توسط متخصص معاینه شوید تا مشخص شود که بیماری شما در چه مرحله‌ای است. سپس با تعیین تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان این بیماری قیمت نهایی محاسبه می‌شود.

درمان منییر بدون دارو
درمان منییر بدون دارو

رعایت رژیم غذایی برای درمان منیر

با رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل، می توانید علائم بیماری منییر را کنترل کنید. مصرف مواد غذایی حاوی سدیم کمتر مثل میوه ها و سبزیجات تازه، غلات کامل، ماهی، مرغ و لبنیات کم چرب می تواند مفید باشد. برای درمان این بیماری از غذاهای فرآوری شده، غذاهای کنسروی، فست فودها و غذاهای آماده که معمولاً حاوی سدیم بالا هستند، بپرهیزید.

در رژیم غذایی برای بهبود منییر، نوشیدن آب کافی برای جلوگیری از کم آبی بدن نیز توصیه می شود. همچنین مصرف الکل و کافئین را محدود کنید.

رژیم غذایی زیر برای درمان این بیماری توصیه می شود

 • مصرف روزانه 5-7 وعده میوه و سبزیجات تازه به ویژه سبزیجات برگ سبز، مرکبات و توت فرنگی
 • استفاده روزانه از غلات کامل مانند نان سبوس دار، برنج قهوه ای، جو دوسر و ماکارونی
 • مصرف حبوبات، تخم مرغ، ماهی و مرغ به عنوان منابع پروتئین
 • استفاده از روغن زیتون و آووکادو به جای روغن های حیوانی
 • محدود کردن مصرف نمک به کمتر از 2.3 گرم در روز
 • اجتناب از مصرف الکل و کافئین
 • نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز
 • خودداری از خوردن غذاهای فرآوری شده، غذاهای فست فود و غذاهای آماده

فیزیوتراپی

یکی از روش های درمانی موثر برای منییر، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی با استفاده از تمرینات ویژه، ماساژ به بهبود علائم منییر کمک می کند.

در فیزیوتراپی منییر، فیزیوتراپ ابتدا با انجام معاینات دقیق، عضلات گردن و شانه را بررسی می کند تا نقاط دردناک یا تنش عضلانی را شناسایی نماید. سپس با اعمال ماساژ آرام به عضلات گردن و شانه، تنش عضلانی را کاهش می دهد.

همچنین انجام حرکات کششی و تقویتی عضلات و مفاصل گردن، شانه و فک به بهبود جریان خون و کاهش التهاب در این نواحی کمک می کند. تحریک نقاط مهم بدن مانند نقاط فشار و نقاط ماساژ گوش نیز می تواند در درمان موثر باشد.

با انجام مرتب فیزیوتراپی، علائم منییر به مرور بهبود یافته و شدت و مدت زمان صداهای وز وز کاهش می یابد. فیزیوتراپی یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون عارضه است که می تواند به طور قابل توجهی به بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به منییر کمک کند.

به طور کلی فیزیوتراپی می تواند در درمان منییر بدون دارو مفید باشد، اما مزایا و معایبی هم دارد:

مزایا

 • بهبود تعادل و کاهش سرگیجه با تمرینات ویژه
 • افزایش قدرت و استقامت عضلانی
 • آموزش حرکات چشم و سر برای کمک به سیستم تعادلی
 • کاهش احتمال بروز عوارض
 • روشی غیرتهاجمی و بدون عوارض دارویی

معایب

 • نیازمند حضور مرتب در جلسات درمانی
 • زمان بر بودن فرایند درمان
 • احتمال عود علائم پس از قطع فیزیوتراپی
 • عدم دسترسی آسان به فیزیوتراپ متخصص
 • هزینه نسبتاً بالای جلسات طولانی مدت
 • عدم پاسخگویی در برخی بیماران

مقایسه اثربخشی روش های درمان منییر بدون دارو

در درمان منییر، استفاده ترکیبی از روش های مختلف بدون دارو که در بالا توضیح داده شد، می تواند موثر باشد.

 • فیزیوتراپی می تواند به بهبود عملکرد سیستم تعادلی و کاهش سرگیجه کمک کند. در این روش، تمرینات ویژه ای برای تقویت عضلات و حرکات چشم و گوش برای بهبود علائم داده می شود.
 • طب سوزنی با کاهش التهاب و بهبود جریان خون، می تواند در کاهش علائمی مثل سرگیجه مفید باشد.
 • تغذیه مناسب و پرهیز از مصرف نمک، کافئین و الکل، نقش مهمی در کنترل علائم دارد که رژیم غذایی حاوی میوه، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات توصیه می شود.

البته لازم به ذکر است که دارو درمانی نیز می تواند در کنار این روش ها برای کنترل حملات سرگیجه و تهوع مفید باشد. به طور کلی بهتر است با مشورت پزشک، ترکیبی از روش های درمانی را انتخاب کنید تا نتایج بهتری بگیرید و زود تر درمان شوید.

توصیه هایی برای انتخاب بهترین روش درمان منیر

برای انتخاب بهترین روش درمان منییر ابتدا با پزشک معالج خود صحبت کنید و از او بخواهید تمام گزینه های درمانی بدون دارو را برایتان توضیح دهد. پزشک شما با در نظر گرفتن شدت بیماری منییر، سن، وضعیت سلامتی و ترجیحات شما می تواند بهترین روش را پیشنهاد دهد.

حتماً در مورد عوارض جانبی احتمالی داروها و روش های درمانی سؤال کنید. برخی از داروها ممکن است باعث خواب آلودگی شوند.در کنار درمان های دارویی، روش هایی مثل فیزیوتراپی، ورزش و رژیم غذایی مناسب را در نظر بگیرید. این روش ها می توانند علائم را بهبود ببخشند.

صبور باشید چرا که  پاسخ به درمان ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد. برای رسیدن به نتیجه بهتر، دستورالعمل های درمانی را به طور کامل دنبال کنید.

متخصص درمان منییر

به طور کلی میتوان گفت،  اگرچه هنوز درمان قطعی برای منییر وجود ندارد، اما روش های غیردارویی متعددی برای کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی بیماران موجود است.

رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم، فیزیوتراپی، طب سوزنی و روش های دیگر می توانند به طور موثری سرگیجه، اختلال تعادل و سایر علائم را کاهش دهند. البته پاسخ به درمان ممکن است کند باشد.

توصیه می شود روش های غیردارویی به عنوان بخش مکمل در کنار درمان های پزشکی و تحت نظر پزشک متخصص گوش وحلق و بینی یا متخصص شنوایی، مورد استفاده قرار گیرند تا نتایج بهتری حاصل شود. همچنین پیگیری مرتب درمان و صبور بودن در برابر نتایج، از اهمیت بالایی برخوردار است.

کلام آخر

بیماری منییر گوش بیماری است که در افراد سبب بروز سرگیجه و حالت‌های مختلف گیجی می‌شود. این بیماری با علائم مخلفی بروز پیدا می‌کند و سبب مختل شدن زندگی افراد می‌شود. در هنگام ابتلا به بیماری منییر گوش فرد بیمار احساس می‌کند که محیط اطرافش در حال گردش است و به همین دلیل نمی‌تواند تعادل خودش را حفظ کنند.

سوالات متداول درمان منییر

علت اصلی بروز منییر چیست؟

علت دقیق منییر هنوز مشخص نیست اما مهمترین عوامل شامل اختلال در سیستم تعادلی داخل گوش، مشکلاتی در جریان خون به مغز، آسیب به اعصاب شنوایی و تغییراتی در سیستم ایمنی بدن می باشد. عفونت های ویروسی، استرس، آسیب های سر، میگرن و عوامل ژنتیکی نیز ممکن است در بروز آن نقش داشته باشند.

چگونه می توان از بروز حملات منییر جلوگیری کرد؟

اجتناب از عواملی که حملات را تشدید می کنند مانند استرس، کم خوابی، مصرف الکل و کافئین بالا، تغییرات ناگهانی وضعیت بدن و سرماخوردگی می تواند در پیشگیری از حملات مؤثر باشد. همچنین رعایت رژیم غذایی، مصرف منظم داروهای تجویزی پزشک و انجام مرتب ورزش های تعادلی توصیه می شود.

بهترین روش درمان منییر

طب سوزنی پیشرفته، دوری از استرس، فیزیوتراپی ، ورزش و دارودرمانی

آیا منییر قابل درمان است؟

متاسفانه هنوز درمان قطعی برای منییر وجود ندارد اما روش های درمانی مختلفی می توانند به کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کنند. از جمله مهم ترین روش ها می توان به دارودرمانی، فیزیوتراپی، تغییرات رژیم غذایی، طب سوزنی و سایر روش ها اشاره کرد.

آیا درمان منییر گوش با طب سوزنی قطعی است؟

درمان منییر گوش با طب سوزنی در اکثر مواقع باعث بهبودی بیمار می‌شود به شرطی که افراد تمامی جلسات تعیین شده توسط متخصص را کاملا جدی گرفته و بدون تاخیر، پروسه درمان خود را کامل کنند. همچنین مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و پرهیزهای تعیین شده در دوران درمان نیز باید کاملا جدی گرفته شود تا بهبودی کامل اتفاق بیفتد

در این مقاله به طور کامل در ارتباط با درمان قطعی منییر گوش با طب سوزنی با شما عزیزان صحبت کردیم. در ابتدا راجب تعریف بیماری و علائم آن برای شما توضیح دادیم و سپس درباره تجربه بیمارانی که از طب سوزنی برای درمان بیماری خود استفاده کردند با شما صحبت کردیم. پیشنهاد ما این است که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان قطعی منییر گوش با کلینیک تخصصی طب سوزنی در اصفهان ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. از این که تا پایان این مقاله با همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

با ما تماس بگیرید و امروز شروع به بهبودی کنید.

ارتباط با ما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت