ورزش برای افزایش قد

10 ورزش برای رشد قد و نحوه انجام آن ها

بسیاری از ما آرزو داریم که قدمان بلندتر شود. اما حقیقت این است که قد ما بیشتر به ژنتیک بستگی دارد. اینکه قد شما کوتاه یا بلند باشد، اصلاً مهم نیست. همان‌گونه که هستید، زیبا، خاص و دوست‌داشتنی می‌باشید. اما اگر واقعاً می‌خواهید قد خود را افزایشید تا ش دهید، بدانید که در کنار تغذیه سالم و خواب کافی، حرکات کششی و ورزش برای افزایش قد از روش های موثری می‌باشند.

در ادامه با ما همراه با بهترین حرکات ورزشی برای افزایش قد را بررسی کنیم.

بهترین ورزش ها برای افزایش قد

ورزش های مختلفی هستند که می توانند به افراد برای افزایش قد کمک کنند این ورزش ها عبارتند از:

  • پیلاتس
  • شنا كردن
  • یوگا
  • دوچرخه سواري
  • دویدن
  • بسکتبال
  • والیبال

پیلاتس

 این ورزش با تمرکز بر حرکات کششی و تقویت عضلات مرکزی بدن، باعث بهبود وضعیت قرارگیری ستون فقرات و افزایش فاصله بین مهره‌ها می‌شود. همچنین تقویت عضلات شکم و پشت نیز به راستای صحیح ستون فقرات کمک می‌کند که باعث رشد قد می شود.

شنا کردن

این ورزش بی‌ضرر و کم فشار، به دلیل حرکات کششی و افزایش جریان خون به قسمت کمر و پشت، باعث کشیدگی و استحکام ستون فقرات می‌شود. حرکات دست و پا در شنا نیز به بازشدن فضای بین مهره‌ها کمک می‌کند که باعث رشد قد می شود.

یوگا

 حرکات کششی و نرمشی در یوگا، عضلات کمر و پشت را منعطف و قوی می‌کنند. همچنین تمرکز روی تنفس عمیق و آرامش باعث می‌شود تا ستون فقرات به راحتی کشیده شود.

دوچرخه‌سواری

دوچرخه سواری ازجمله ورزشهای محبوب برای افزایش قد است که به دلیل حفظ تعادل بدن در حین رکاب زدن، باعث کشیده شدن و استحکام ستون فقرات می‌شود. دوچرخه‌سواری همچنین با تقویت عضلات پشت و شکم، به راستای صحیح قرارگیری ستون فقرات کمک می‌کند.

دویدن

 هنگام دویدن، عضلات شکم، پشت و پاها به طور همزمان درگیر هستند که این امر باعث کشیدگی و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می‌شود. همچنین افزایش جریان خون و ترشح هورمون رشد در اثر دویدن، می‌تواند رشد استخوان‌ها را تسریع بخشد.

بسکتبال

 حرکات پرشی و کشیدگی بدن در بسکتبال، به کشیده شدن موقتی ستون فقرات و در نتیجه افزایش فاصله بین مهره‌ها کمک می‌کند. همچنین فشار وارده بر پاها هنگام فرود، باعث تحریک غضروف رشد در استخوان‌های دراز می‌شود.

والیبال

 پرش‌ها، خم شدن‌ها و کشش‌های زیادی که در این بازی انجام می‌شوند، به کشیدگی طولانی‌مدت ستون فقرات کمک کرده و فضای بین مهره‌ها را افزایش می‌دهند. تقویت عضلات پشت و شکم در این ورزش نیز به راستای صحیح قرارگیری ستون فقرات کمک می‌نماید.

ورزش برای افزایش قد

بارفیکس، یک ورزش عالی برای بیشتر شدن قد در کودکان و نوجوانان

بارفیکس یکی از بهترین حرکات ورزش برای افزایش قد در نوجوانان محسوب می‌شود. در واقع شما انجام این روش از نیروی جاذبه زمین برای رشد قد استفاده می‌کنید.

برای انجام بارفیکس نیاز به یک میله بارفیکس دارید که به جای محکمی متصل شده باشد، سپس پس از انجام نرمش‌های مناسب برای گرم کردن در تعداد مشخصی، از میله بارفیکس آویزان شوید تا وزن بدن شما روی ستون فقرات و پایین تنه شما قرار بگیرد.

حرکت کشش کبری

یکی از حرکاتی که اغلب مورد بی اعتنایی قرار می‌گیرد حرکت کشش کبری است. در این روش شما باید روی شکم دراز بکشید، کف دست‌های خود را روی زمین بگذارید و با صاف کردن ارنجتان سعی کنید قفسه سینه را به سمت بالا بکشید. در ابتدا کار باید انجام این ورزش برای افزایش قد سخت باشد اما به مرور انجام آن برای شما راحت‌تر خواهد شد.

حرکت پل

حرکت پل نیز یک نرمش ساده برای رسیدن به قد ایده آل در نوجوانان است. در این روش شما باید روی زمین دراز بکشید، زانو خود را خم کرده و کف پای خود را به زمین بچسبانید. سپس باسن خود را از روی زمین بلند کرده و به سمت بالا حرکت داده و پس از 30 ثانیه دوباره به حالت اول خود بازگردید. این نرمش را حداقل 10 بار در روز انجام دهید.

ورزش صبحگاهی برای افزایش قد

کلام آخر

ورزش هایی دیگری که برای افزایش قد نوحوانان مفید است حرکاتی است که دارای کشش و جهش است مانند: اسکوات پا، شنای خوابیده، پروانه، ژیمناستیک و…

 نکته ی مهم دیگر جهت رشد و افزایش قد رعایت خواب مناسب و به موقع و رژیم غذایی و استفاده از مواد معدنی، پروتئین ها، کلسیم و ویتامین ها است. اگر کلسیم بدن تامین نباشد، افزایش قد صورت نمی گیرد.

سوالات متداول ورزش برای افزایش قد

آیا ورزش می تواند به افزایش قد کمک کند؟

ورزش می تواند به افزایش قد کمک کند، اما تأثیر آن محدود است. ورزش به تنهایی نمی تواند شما را خیلی قد بلندتر کند، اما می تواند پتانسیل ژنتیکی رشد قد شما را زیاد کند. ورزش با تأثیر بر هورمون های رشد، کشیدگی و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات، و افزایش جریان خون به قسمت کمر و پشت، می تواند به کشیدگی و رشد بهتر ستون فقرات کمک کند.

چه ورزش هایی برای افزایش قد مؤثرترند؟

بهترین ورزش ها برای افزایش قد عبارتند از: یوگا، پیلاتس، شنا، دوچرخه سواری، دویدن، بسکتبال و والیبال. این ورزش ها با تمرکز بر کشش، تقویت عضلات اطراف ستون فقرات، حفظ تعادل و حرکات پرشی، به کشیدگی و استحکام بخشیدن به ستون فقرات کمک می کنند.

در چه سنی باید شروع به ورزش برای افزایش قد کرد؟

هرچه زودتر شروع کنید بهتر است. دوران نوجوانی و اوایل جوانی بهترین زمان برای شروع ورزش هایی است که به افزایش قد کمک می کنند. در این دوران، پلیت های رشد در استخوان ها هنوز باز هستند و ورزش می تواند رشد آن ها را تحریک کند. با این حال، حتی در سنین بالاتر، ورزش می تواند با تأثیر بر هورمون های رشد و عضلات ناحیه کمر، به حفظ قد کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت