طب سوزنی اعصاب

آیا طب سوزنی برای اعصاب مفید است؟

آیا طب سوزنی می‌­تواند باعث درمان اعصاب آسیب‌دیده شود؟

آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان پذیر است؟

طب سوزنی روش درمانی قدیمی است که می‌­تواند با تحریک اعصاب، بسیاری از دردها و بیماری‌های عصبی را بهبود بخشد که در ادامه به آن­‌ها می‌­پردازیم.

آیا استفاده از روش طب سوزنی اعصاب می‌تواند باعث درمان بیماری­‌های اعصاب و روان هم­چون اضطراب و دردهای عصبی شود؟

 

آیا طب سوزنی می‌­تواند به بهبود اعصاب کمک کند؟

طب سوزنی توسط سوزن­‌هایی بسیار نازک انجام می­‌شود و این سوزن­‌ها بر روی سطح پوست قرار می­‌گیرند و با برخورد آن­‌ها با اعصاب، باعث انقباض و تحریک ماهیچه­‌ها می‌­شوند و می‌توانند دردهای عصبی را کاهش دهد. پس می‌توان گفت درمان مشکلات اعصاب با طب سوزنی امکان‌پذیر است.

امروز برای بیماری­‌های عصبی روش‌­های درمانی بسیاری وجود دارد مثل: استفاده از قرص و داروهای شیمیایی، دمنوش‌های گیاهی ارام بخش و… اما یکی از موثرترین و کم ضررترین این روش‌ها استفاده از طب سوزنی اعصاب است.
مطالعات نشان می­‌دهند که طب سوزنی اعصاب توانسته است بسیاری از بیماری­‌های اعصاب را بهبود ببخشد و علائم آن­‌ها را کم کند مثل: نوروپاتی، اضطراب و…

طب سوزنی چگونه به بهبود اعصاب کمک می‌کند؟


از دیدگاه متخصصان طب سوزنی اعصاب غربی، فرو بردن سوزن­‌ها در پوست باعث تحریک اعصاب و ماهیچه­‌ها می‌­شوند. این کار به بدن کمک می­‌کند تا بتواند به درد پاسخ بدهد و چرخه­ گردش خون نیز منظم شود.
طب سوزنی به صورت عمده برای درمان سردرد، دردهای گردن و پشت استفاده می‌شد اما امروز به جنبه‌­های درمانی و کمک آن به بهبود اعصاب پی برده‌­اند و آزمایشات زیادی تاثیر مثبت آن را تایید کرده‌اند‌.

طب سوزنی و بهبود دردهای شدید عصبی

در تجربیاتی که از چند بیمار به دست آمده است، درمان به روش طب سوزنی اعصاب توانسته است دردهای ناشی از اعصاب سه شاخه را بهبود ببخشد.
درد ناشی از این اعصاب به گونه‌ای است که بیمار در موارد حاد، توانایی غذاخوردن خود را نیز از دست می‌­دهد و بهبود آن فقط با عمل جراحی انجام می‌گیرد، اما اخیرا پزشکان متخصص توانسته‌­اند با طب سوزنی اعصاب، در زمان خیلی کمتر و بدون هیچ داروی شیمیایی و عمل جراحی، علائم این بیماری را تا 70 درصد بهبود ببخشند.

امروزه با دیدن چنین نتایجی، افراد زیادی به متخصصان طب سوزنی مراجعه می­‌کنند و مطالعات انجام شده نشان می­‌دهند، بسیاری از این دردها که تنها با عمل جراحی درمان می­‌شدند، با چندین جلسه طب سوزنی بهبود پیدا کرده‌­اند. از این رو در برخی از کشورها، بسیاری از بزرگسالان که انجام عمل جراحی برای آنان دشوارتر از جوانان است، در چنین بیماری­‌هایی به متخصصان طب سوزنی مراجعه داده می‌­شوند.

طب سوزنی و درمان نوروپاتی اعصاب


حتما نام بیماری نوروپاتی اعصاب محیطی و درد و بی­‌حسی غیرقابل تحمل ناشی از آن به گوشتان رسیده است، در این بیماری پیاده روی بر روی سطوح سفت می‌­تواند مثل پیاده روی بر روی خرده‌­های شیشه دردناک باشد، که این درد توسط اعصاب آسیب‌دیده ایجاد می­‌شود.

طب سوزنی اعصاب با بازگردانی جریان خون و تحریک مسیرهای عصبی می‌­تواند در بهبود این بیماری تاثیرگزار باشد حتی ادعا می­‌شود که می تواند باعث بازسازی اعصاب آسیب دیده شود! این درحالی است که استفاده از داروهای نوروپاتی فقط می­‌تواند علائم آن را بهبود ببخشد و تاثیری در درمان آن ندارد، علاوه بر این عوارض جانبی این داروها بسیار زیاد است و ممکن است در طولانی مدت آثار زیان­‌باری را در پی داشته باشد، اما استفاده از روش طب سوزنی اعصاب عوارض چندانی را در پی ندارد.

در سال 2007 آزمایشات تایید کردند که استفاده از روش طب سوزنی اعصاب می‌­تواند به عنوان روشی جایگزین داروها در درمان نوروپاتی باشد و در این روش علائم بیماری کاهش یافته‌اند.

معجزه طب سوزنی در درمان استرس‌های عصبی

همان­طور که گفتیم طب سوزنی اعصاب، بر بیماری‌های عصبی مختلف تاثیر زیادی دارد. یکی از کاربردهای این طب در بیماری‌های عصبی، کاهش استرس، کاهش اضطراب و بی قراری­‌های عصبی درونی فرد است.
طب سوزنی در کاهش استرس آنقدر موثر است که با گذشت چند دقیقه پس از انجام آن، فرد احساس سبکی و آرامش خاصی می‌گیرد، اما چگونه این اتفاق می‌افتد؟
با فرو رفتن سوزن­‌ها در نقاط تحریکی و فشاری بدن، عضلات بدن شل شده و جریان خون در آن‌ها افزایش پیدا می­‌کند و هورمون­‌های آرامش بخش افزایش یافته و بدن حالت ریلکسیشن پیدا می‌­کند.
ملاتونین یکی از هورمون­‌های کاهش استرس در بدن است و زمانی که فرد دچار استرس شدید می‌­شود ترشح این هورمون مختل شده و فرد دچاره بی‌خوابی و عوارض‌های ناشی از اضطراب می‌شود. طب سوزنی اعصاب می‌تواند ترشح این هورمون را زیاد و عوارض ناشی از استرس را کاهش دهد.

تاثیر طب سوزنی اعصاب

بسیاری از یافته­‌های پژوهش­‌های اخیر نشان می­‌دهند که طب سوزنی اعصاب، می­‌تواند باعث ترمیم اعصاب حرکتی اندام‌های تحتانی و فوقانی آسیب‌دیده شود‌.
یکی از مکانیسم‌هایی که طب سوزنی کار می­‌کند، اینجاد فاکتورهای نوروتروفیک یا ترمیم کننده­ی عصب است.
نتایج آزمایش‌­ها نشان می­‌دهند که طب سوزنی می‌تواند به طور چشم‌گیری، سرعت و دامنه هدایت عصب حرکتی را بهبود بخشد و باعث ترمیم عصب شده است.

این کار به این شکل صورت می‌گیرد که با تحریک اعصاب هر ناحیه به واسطه سوزن­‌ها، نورون­‌ها شروع به بازسازی می­‌کنند و رشته­‌ها و سلول­‌های عصبی جدیدی به وجود می‌­آورند. به این شکل بافت­‌های عصبی به مرور زمان و طی جلسات مختلف طب سوزنی اعصاب­، ترمیم می­‌شوند.

طب سوزنی و بهبود اعصاب از طریق پا

همانطور که دیده یا شنیده‌­اید، پا، قلب دوم بدن است و بسیاری از اعصاب حیاطی ما که با بخش‌­های مهم دیگر بدن، به نوعی با پاهای ما نیز در ارتباط هستند. مطالعات در رابطه با طب سوزنی اعصاب نشان می‌­دهند که انجام طب سوزنی با اعصاب پا می­‌تواند بر سیستم عصبی بسیار تاثیرگذار باشد و بسیاری از دردهای عصبی را برطرف کند.

امروزه تحقیقات زیادی در رابطه با بهبود بیماری‌­های عصبی از طریق پا و به کمک طب سوزنی در دست انجام است. از جمله این بیماری‌ها مثل بیماری‌های قلبی، دردهای عصبی نواحی فوقانی و تحتانی بدن، بیماری‌­های اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک و…

بیشتر بخوانید: طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

درمان سردرد با طب سوزنی

بیماری مغز و اعصاب از اختلالات سیستم عصبی است و می­‌تواند علل مختلفی داشته باشد.

این بیماری با تخریب سلول­‌های عصبی همراه است و هرچه که سن بالاتر می­‌رود، احتمال وقوع بیماری مغز و اعصاب نیز بیشتر می‌شود، از این رو بزرگسالان باید بیشتر از جوانان مراقب سلامت مغز و اعصاب خود باشند.

درمان سردرد با طب سوزنی

طب سوزنی اعصاب می­‌تواند بسیاری از بیماری­‌های اعصاب که مربوط به سیستم اعصاب و مغز هستند را بهبود بخشد و حتی از خیلی از این بیماری‌­ها جلوگیری به عمل آورد بنابراین به بزگسالان توصیه می‌­شود که حتی اگر دچار بیماری‌های اعصاب و روان نیستند، به صورت دوره‌­ای به متخصصان طب سوزنی مراجعه کرده و برای آرامش بخشیدن به اعصاب خود و به منظور جلوگیری از بیماری­‌های احتمالی جهت درمان سردرد با طب سوزنی را انجام بدهند.

بهبود بیماری­‌های عصبی بدون درمان با طب سوزنی

امروزه، درمان قطعی برای برخی از بیماری­‌های عصبی وجود ندارد، مثل: بیماری ام اس، پارکینسون و…

پزشکان و متخصصان طب سوزنی با تحقیقاتی که اخیرا انجام داده‌اند متوجه شدند که بیماران مبتلا به این بیماری­‌ها پس از چندین دوره منظم طب سوزنی اعصاب، بهبود کمی پیدا کنند و این نتایج بسیار امیدوارکننده و تاثیرگذار در زمینه­ پزشکی و طب است.

طب سوزنی حتی توانسنه است بیمارانی که وضعیت حادی داشته‌اند را نیز تا حدودی بهبود ببخشد و این کار به وسیله ترمیم اعصاب از بین‌رفته بیماران انجام شده‌است و آزمایشات نشان داده است که درصد کمی از اعصاب تحلیل رفته این بیماران ترمیم شده است.

بهبود اعصاب صورت و فلج اعصاب با طب سوزنی

فلج صورت به دنبال از بین رفتن حرکات در عضلات تقلیدی صورت به دلیل آسیب عصبی است. این عارضه می‌­تواند در هر دو سمت صورت اتفاق بی‌افتد. علل شایع فلج صورت شامل التهاب عضلات تقلیدی صورت، ضربه مغزی، سکته مغزی و… است.

در این بیماری سلول­‌های عصبی صورت دچار آسیب می­‌شوند و عضلات صورت حالت افتاده و ضعیف به خود می‌­گیرند. همانطور که گفتیم طب سوزنی باعث بهبود و ترمیم اعصاب از بین رفته و ضعیف شده می‌شود و عضلات را تحریک می­‌کند که به حالت قبلی خود بازگردند.

از دوران چین باستان تا الان، از طب سوزنی اعصاب به عنوان روشی برای درمان فلج اعصاب صورت کمک گرفته می­‌شود و نتایج درمانی و فواید طب سوزنی صورت قابل تحسین است.

نتیجه­‌‌گیری

در گذشته از طب سوزنی برای درمان درد استفاده می­‌شد اما امروز با تحقیقات و آزمایش‌­های انجام شده پی بردند که طب سوزنی برای بهبود اعصاب و درمان بیماری­‌های عصبی بسیار تاثیر دارد و حتی می­‌توان از طب سوزنی اعصاب به عنوان روشی جایگزین درمان­‌های دارویی و شیمیایی استفاده کرد که نه تنها عوارض جانبی ندارد، بلکه تاثیر بیشتری هم نسبت به داروها دارد.

طب سوزنی در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر در برخی از بیماری­‌ها توانسته است اثر بهبود بخشی بیشتری را نشان دهد. مطالعات نشان می‌­دهند که در برخی بیماری­‌هایی که درمان قطعی برای آن‌ها پیدا نشده است، طب سوزنی اعصاب نشانه‌­های امیدوار کننده‌­ای به ما داده است و امید است با تحقیقات بیشتر بتوان با کمک گرفتن از این طب، درمانی برای بسیاری از بیماری­‌های اعصاب پیدا کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم این روش را زیر نظر بهترین پزشک طب سوزنی امتحان کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت